Loading..

شهرک صنعتی پرند، بعد از میدان فناوری، خیابان گلزار، کوچه گل آذین، پلاک 10
info@reactivemetal.com02128422927
Capture2

حفره در محلول های براق کننده

در جایی که اکستروژن ها از نظر شیمیایی براق(روشن تر) می شوند تا سطحی بسیار بازتابی ایجاد کنند، کنترل فرآیند برای جلوگیری از وقوع احتمالی چندین نوع حفره مهم است. کارکردن حمام روشن کننده در دمای خیلی بالا، محتوای خیلی کم اسید نیتریک یا با هم زدن خیلی کم محلول می تواند منجر به ایجاد حفره شود. این نوع حفره معمولاً روی تمام سطوح قطعه است و معمولاً بسیار ظریف است. همچنین ممکن است با تیرگی سطح همراه باشد، که اغلب نشانه ای از بهینه نبودن غلظت محلول، دما یا طول زمان های براق کنندگی است. نمونه ای از نوع حفره ناشی از محلول براق کننده خارج از تعادل در شکل 11 نشان داده شده است.

شکل 11. لایه بسار ظریف ناشی از نا متعادل بودن محلول براق کننده شیمیایی 

این نوع حفره را معمولاً می توان با تنظیم ترکیب محلول روشن کننده در محدوده عملیاتی توصیه شده از بین برد. کاهش اسید نیتریک یکی از دلایل رایج عدم تعادل محلول است، اگرچه این امر همچنین می تواند منجر به تیره شدن سطح به دلیل اچ کردن یا رنگ آمیزی انتقالی شود (به بخش 3 مراجعه کنید). حذف ناقص ترکیب صیقل دهنده یا گرد و غبار مقاوم از سطح صیقلی شده مکانیکی در مرحله چربی زدایی قبل از براق شدن شیمیایی می تواند در حین براق شدن یک نقص حفره ای از نوع “قلعه و خندق” ایجاد کند. همانطور که از نام آن پیداست، گودال با یک منطقه مرکزی که مورد حمله قرار نگرفته است (قلعه) مشخص می شود که توسط یک دایره مورد حمله ترجیحی (خندق) احاطه شده است.

 

 

هندسه نقص “قلعه و خندق” معمولاً به وضوح زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است و یک مثال معمولی در شکل 12 نشان داده شده است. شکل 13 ظاهر همان نقص را هنگام مشاهده با چشم غیر مسلح نشان می دهد.

                                    شکل 12. حفره نوع “قلعه و خندق 20 برابر شده                                         

شکل 13. نمونه حفره “قلعه وخندق” 1 برابر شده

این نوع حفره‌ها معمولاً در سطوح خاصی از قسمت صیقلی رخ می‌دهد و اغلب می‌توان با بهبود عمل چربی‌زدایی از آن جلوگیری کرد. اگر این مشکل را حل نکرد، باید به بهبود تمیزی و جمع‌آوری گرد و غبار در کارگاه پولیش مکانیکی توجه شود. هر چه ترکیب صیقل دهنده یا رسوبات گرد و غبار قبل از چربی زدایی مدت طولانی تری روی سطح باشد، پاک کردن آنها دشوارتر است. نباید فراموش کرد که آلومینیوم و آلیاژهای آن فلزات نسبتاً نرمی هستند، در حالی که ساینده ها)سنباده ها) با توجه به طبیعتشان بسیار سخت هستند. حتی جابجایی گاه به گاه کار با ذرات باقیمانده مواد ساینده بر روی سطح، می تواند منجر به جاسازی این ذرات در فلز شود که در این شرایط به سختی برداشته می شوند و حفره ای را از خود به جای می گذارند. چربی زدایی با بخار روشی بسیار مؤثر برای از بین بردن رسوبات سطحی پودرهای ساینده بوده و هنوز هم هست، اما به دلیل محدودیت های محیطی در استفاده از این روش و مشکل در قرار دادن چنین تجهیزات چربی زدایی ای در خط خودکار یا نیمه خودکار، محبوب ترین روش چربی زدایی یک پاک کننده قلیایی داغ بدون اچ است. اگر می‌خواهید چربی‌زدایی مؤثر به ‌طور مداوم حفظ شود، این  کار باید تا حد کاربردی دما داغ (حداقل 70 درجه) و آن را تا زمان استحکام نگه داشته و در شرایط خوبی باشد.

Write A Comment