Loading..

شهرک صنعتی پرند، بعد از میدان فناوری، خیابان گلزار، کوچه گل آذین، پلاک 10
info@reactivemetal.com02128422927
Capture

1.ب) خوردگی اثر انگشت در نواحی ماشین کاری شده قطعات آلومینیومی

یک الگوی حفره ای که شکل اثر انگشت مشخصی دارد مشخصه یک خوردگی اثر انگشت است (شکل 2). (همچنین به عنوان علامت انگشت نیز شناخته می شود).

 شکل 2.خوردگی اثر انگشت مشخص شده روی اکستروژن 6063 توسط اچ کردن و آندایزینگ

 

این نوع خوردگی به دلیل جابجایی عمدتا آلیاژ های آلومینیوم سری 6000 پس از اکسترود کردن و قبل از آندایز کردن بدون استفاده از دستکش رخ می دهد. تعریق، اسیدی است و حاوی یون های کلراید است و لایه منیزم موجود در اکستروژن های6063 “به صورت اکسترود شده” را از بین می برد که منجر به خوردگی موضعی سریع زیر لایه آلومینیوم می شود.بار دیگر به طور معمول در مرحله ماشین کاری شده قابل مشاهده نیست، اما با فرایند های اچ و آندایز تقویت می شود. همواره توصیه می شود که هنگام کار با “آلومینیوم ماشین کاری شده” از دستکش نخی استفاده شود.حفره های مشابهی ممکن است روی ورق یا صفحه اکستروژن آلیاژ آلومینیوم – مس به دلیل ماهیت واکنش پذیر این آلیاژ رخ دهد.

به مانند مشکل قبلی،این نوع خوردگی را نیز نمی توان با پردازش مجدد حذف کرد.تنها اقدام اصلاحی این است که لایه آندی را جدا کنید و سپس به صورت مکانیکی سطح را پوشش دهی کنید تا حفره برداشته شود. . این کار عملا در اشکال پیچیده غیرر ممکن است و اغلب مقرون به صرفه تر این است که کار را مجددا اکسترود کرده و قبل از اچ کردن و آندایز از نحوه نگهداری درست و نحوه رسیدگی به آن اطمینان حاصل کنیم.

 

Write A Comment