Loading..

شهرک صنعتی پرند، بعد از میدان فناوری، خیابان گلزار، کوچه گل آذین، پلاک 10
info@reactivemetal.com02128422927
نسبت استحکام به وزن یک پارامتر کلیدی در صنایع مختلف به شمار می آید. آلومینیوم و آلیاژهای آن بخاطر استحکام به وزن بالا و قابلیت شکل پذیری و ماشینکاری خوبی که دارن در صنایع مختلف از جمله هوا فضا، خودروسازی، توانبخشی، نظامی، الکترونیک، عکاسی، پخت و پز، حمل و نقل، ساختمان سازی و دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند آنودایزینگ آلومینیوم یک روش پسیواسیون الکتروشیمیایی است که به کمک آن لایه سطحی آلومینیوم به یک لایه اکسید آلومینیوم تبدیل می شود. در حالی که لایه طبیعی اکسید آلومینیوم می تواند بصورت غیر یکنواخت در سطح قطعات آلومینیومی وجود داشته باشد و محافظت پایینی را برای قطعه به ارمغان بیاورد. اعمال یک جریان الکتریکی کنترل شده در داخل یک حمام اسیدی به قطعه کار می تواند منجر به ایجاد یک لایه یکنواخت و منظم با مقاومت بالاتر و همچنین مقاومت به سایش و خوردگی شود. بعلاوه این لایه های آندی میتوانند با پشت سر گذاشتن یک فرآیند ثانویه بعنوان موادهای عملکردی مانند روانکارها یا رنگی کردن استفاده شوند. فرآیندها و استانداردی متعددی وجود دارد که نیاز به آندایز آلومینیوم در آنها وجود دارد. عمده ترین صنایعی که آندایزینگ آلومینیوم در آنها کاربرد دارد صنایع خودروسازی، هوا فضا و نظامی می باشد. استاندار MIL-A-5625 سه نوع از آندایز را تعریف می کند؛ نوع اول آندایزینگ کرمیک، نوع دوم آندایزینگ سولفوریک و نوع سوم آندایزینگ سخت سولفوریک یا هارد آندایز میباشد. نوع دو و سه رایج ترین کاربرد در میان آندایزینگ آلومینیوم را دارد.
پوشش های آندی چگونه اعمال می شوند؟

فرآیند آندایزینگ آلومینیوم شامل غوطه ور کردن قطعات آلومینیومی در یک حمامی اسیدی و سپس اعمال جریان الکتریکی از طریق الکترولیت به قطعات می باشد. یک کاتد در اطراف وان اسیدی قرار می گیرد و قطعات آلومینیومی نقش آند را ایفاد می کنند. با عبور جریان الکتریکی از حمام اسیدی، یون های اکسیژن از الکترولیت اسیدی آزاد شده و به سطح قطعات آلومینیومی متصل می شود و لایه اکسید آلومینیوم را تشکیل می دهد. شایان ذکر است که برخلاف فرآیند رنگ کاری و یا آبکاری، لایه ایجاد شده کاملا متصل به لایه های زیرین قطعات بوده و درواقع در داخل و خارج از قطعات بصورت همزمان تشکیل میشود.

در یک لایه آندی به دنبال چه چیزی باشیم؟

مردم اغلب در تفسیر واژه آندایزینگ دچار مشکل می شوند. واژه پوشش سخت یا hardcoat اشاره به ضخامت لایه آندی دارد. استاندارد MIL-A-8625 که این واژه در آن ارائه شده است هیچ مشخصه سختی برای آندایز نوع دو و یا سه ارائه نمی کند. در حقیقت تفاوت در ضخامت لایه سخت تاثیر به سزایی در ظاهر قطعات دارد.
در نتیجه فرآیند آنودایزینگ نوع دو مناسب برای تجهیزات پزشکی می باشد. همانطور که پیشتر بیان شد، نیاز صنایع هوا فضا، خودرو سازی و نظامی بسیار متفاوت تر از وسایل پزشکی می باشد. خواص مکانیکی مورد نیاز این صنایع ایجاب می کند تا قطعات مقاومت به سایش بالایی داشته باشند، در نتیجه آندایز نوع سه و یا آندایز سخت بسیار مناسب خواهد بود. هرچند برای صنایع پزشکی نیاز به مقاومت به سایش به اندازه نیاز به مقاومت در برابر واکنش های شیمیایی، به منظور استرلیزه کردن آنها، بالا نیست.
بنابراین این یک امر ضروری است تا تجهیزات پزشکی آندایز شده به اندازه 50 سیکل ( و ترجیحا بیشتر) در برابر شونده هایی نظر اتیلین اکساید، هیدروژن پروکساید و یا شوینده های قلیایی مقاوم باشند. این امر نیازمند لایه هایی است که کمرنگ و یا پوسته پوسته نشوند.
بعلاوه صرف نظر از ضخامت لایه و یا مقاومت در برابر واکنش های شیمیایی، تجهیزات پزشکی آندایز شده می بایست سطح نرم و صاف داشته باشند و رنگ آنها نباید به مرور زمان تغییر کند. همچنین به منظور شناسایی راحت این تجهیزات در وسایل پزشکی، لایه آندی می بایست دارای سطحی روشن، قابل شناسایی و درخشان باشد.
نهایتا، همانطور که قوانین در حوزه سلامت و پزشکی سختگیرانه تر شده اند، تجهیزات پزشکی می بایست در رنگ های متنوع تامین شوند تا برای اپراتورهایی که از آنها استفاده می کنند امکان تمایز راحت برای انتخاب آنها را فراهم کند.
بطور خلاصه قطعات آلومینیومی آندایز شده به روش آندایزینگ می بایست:
1- دارای سطح صاف و یکنواخت باشد
2- در رنگهای متنوع موجود باشد
3- دارای پایداری رنگ باشد
4- از لحاظ فیزیکی دارای زیبایی باشد
5- در برابر واکنش های شیمیایی مقاوم باشد.

در این مجموعه خدمات آندایزینگ نرمال و رنگی در طیف وسیعی از رنگ ها بصورت مات و براق و همچنین آندایز هارد (سخت) بر روی کلیه آلیاژهای آلومینیومی با بالاترین کیفیت و قیمت رقابتی با تکیه بر اصول علمی و تکنولوژی روز دنیا به منظور پاسخگویی به نیازهای صنایع گوناگون ارائه می شود. برای اطلاع ازاطلاعات و قیمت آندایز تماس بگیرید.